Ściany trójwarstwowe (szczelinowe)

tmpdf2a-4Zalety:
Technologia bardzo solidna i trwała, powszechnie znana i stosowana w Polsce.
Układ warstw w ścianie szczelinowej jest korzystny z punktu widzenia fizyki budowli i tworzy dobry mikroklimat wnętrza. Ściana nośna akumuluje ciepło, które dzięki ociepleniu od strony zimnej jest oddawane z powrotem do wnętrza. Jednocześnie szczelina z termoizolacją i ceglana ścianka osłonowa nie zakłócają dyfuzji pary wodnej.
Technologia wymagająca minimalnych nakładów na remonty w fazie eksploatacji, porównywalna pod tym względem do pełnych ścian murowanych w starych budynkach.
Ściana osłonowa wykonana z klinkierowej cegły licowej jest rozwiązaniem umożliwiającym wykorzystanie całego asortymentu cegieł, płytek i kształtek w różnych odcieniach. Klinkier na elewacji jest jednym z najtrwalszych materiałów, ustępującym jedynie elewacjom kamiennym.

Wady:
Energo- i materiałochłonna ścianka osłonowa służy jedynie osłonięciu termoizolacji – alternatywą zawsze pozostają technologie lekkie – tańsze i szybsze w wykonaniu.
W budynkach wielokondygnacyjnych ściana osłonowa powinna być stężana z wieńcami ścian konstrukcyjnych -jest to detal skomplikowany technicznie, który zwiększa koszt technologii i ryzyko błędów wykonawczych.
Skomplikowane rozwiązania detali pozwalające zachować ciągłość termoizolacji w takich miejscach jak przyziemie budynku, wspornikowe płyty balkonów, wykusze, itp. Nagminne błędy wykonawcze polegające m.in. na wadliwym wykonywaniu nadproży, braku otworów wentylujących szczelinę, braku izolacji przeciwwilgociowych w nadprożach, itp. Skomplikowane rozwiązania cokołu budynku – nie należy sprowadzać ściany osłonowej do poziomu ław fundamentowych, bo jest narażona na zgniecenie pod naporem ziemi zasypowej.