Meble

meble styloweMeble – sprzęty, zwykle przenośne, stanowiące najważniejszą część wyposażenia wnętrza mieszkalnego, wykonywane
najczęściej z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz metalu, wikliny, tworzyw sztucznych. Wyróżnia się meble skrzyniowe (szafy, komody, kredensy, stoły) oraz szkieletowe, często wyściełane lub wyplatane (krzesła, łóżka). Meble mogą być proste lub rzeźbione (np. tzw. meble gdańskie), zdobione dekoracją z tego samego materiału, najczęściej z drewna (intarsja) lub z innego materiału (inkrustacja), bywają też z dekoracją malarską (np. malowane skrzynie krakowskie). We współczesnych mieszkaniach spotyka się najczęściej m. wykonane fabrycznie, z materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych, z okładzinami drewnianymi (np. fornir) o powierzchniach matowych, politurowanych lub lakierowanych.

Meble produkowane są często w zestawach o określonym przeznaczeniu -meble kuchenne, komplety wypoczynkowe, regały na książki, komponowane często w tzw. meblościanki. Obok mebli produkowanych fabrycznie istnieją także meble stylowe oryginalne, które określa się nazwami w zależności od czasu ich powstania, np. meble z XIX w. -w stylu empire, Księstwa Warszawskiego, biedermeier; z przełomu XIX i XX w. – secesyjne oraz meble stylowe wykonywane współcześnie (np. ze znanej wytwórni w Henrykowie, wreszcie meble ludowe – oryginalne (wykonywane przez rzemieślników) lub stylizowane (np. z warsztatów Cepelii).