Konstrukcja stropodachów pełnych

Zastosowanie twardej termoizolacji eliminuje potrzebę stosowania gładzi na warstwie termoizolacji i umożliwia bezpośrednie ułożenie pokrycia na warstwie izolacji termicznej. W celu ochrony bitumicznego pokrycia dachu przed wahaniami temperatury oraz promieniowaniem UV często stosuje się na stropodachach płaskich tzw. warstwę dociskową w postaci warstwy żwiru lub płyt betonowych.
Uwarstwienie tzw. zielonego dachu. Właściwe funkcjonowanie i trwałość dachu-ogrodu w dużej mierze zależą od dobrego działania warstwy drenującej odprowadzającej wodę z całego układu. Styropianowe płyty drenażowe mają otwarte pory powietrzne, które stanowią od 30 do 40% całej objętości materiału. Płyty te mogą przenieść duże obciążenia, są mało ściśliwe, odporne na działanie wody, roztworów chemicznych, kwasów’ oraz humusu.
Zaleca się ułożenie bezpośrednio na płytach drenażowych tkaniny filtrującej zapobiegającej zamuleniu drenażu przez drobne cząstki ziemi z warstwy gruntu uprawnego.

Stropodachy pełne o odwróconej kolejności warstw. W stropodachach tych warstwę termoizolacyjną układa się powyżej warstwy pokrycia dachu. Takie położenie warstwy wodoszczelnej zabezpiecza pokrycie przed wahaniami temperatury oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Płyty izolacji termicznej łączone są na przylgę łub na wpust i pióro. Nad płytami termoizolacyjnymi stosuje się paroprzepuszczalną włókninę lub matę ochronną, zwaną flizeliną. W stropodachach z posypką żwirową, z płytami chodnikowymi oraz z warstwą ziemi uprawnej znalazły zastosowanie płyty z niebieskiego styropianu ekstrudowanego o masie objętościowej 32-35 kg/m3, natomiast w stropodachach z nawierzchnią przeznaczoną dla ruchu pojazdów płyty termoizolacyjne mają masę objętościową od 38 do 45 kg/m3, o dużej wytrzymałości na ściskanie od 0,5 do 0,7 MPa.
Duża wytrzymałość żelbetowych płyt stropowych stanowiących podłoże dla stropodachów pełnych umożliwia zastosowanie rozwiązań stropodachów o różnorodnej funkcji ich warstwy wierzchniej. Warstwa ta najczęściej stanowi pokrycie dachowe lub warstwę dociskową i ochronną, a czasem wykorzystywana jest jako taras, jak również dla ruchu i parkowania pojazdów.