Czy znasz swój dach?

Czy znasz swój dach?

Dach to nie tylko część domu chroniąca go przed opadami deszczu, gradu, śniegu. Dach to także ważny element dekoracyjny, który zazwyczaj jest widoczny z bardzo daleka. Stąd też zamiłowanie właścicieli domów do ich rodzajów, wielkości, kształtu, pokrycia czy też koloru. Chcielibyśmy przedstawić wam najczęściej wykorzystywane rodzaje dachów w budownictwie na całym świecie.

Dach płaski.

Dachy płaskie nazywa się również stropodachami. Ostatnio ich popularność znacznie spadła. Największą sławą cieszyły się w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Do dziś jednakże widać ich liczne przykłady w budownictwie na całym świecie. W obecnych czasach płaskie dachy buduje się w celu wykorzystania go jako terenu zagospodarowanego, czyli np. tarasu czy ogrodu. Dach płaski posiada następującą konstrukcję: żelbetonowa konstrukcja nośna, która przyjmuje wszelkie obciążenia, izolacja termiczna, oraz pokrycie dachowe. Wyróżnia się również różne typy stropodachów: niewentylowane, wentylowane oraz odwrócone. Dach płaski tak naprawdę nie jest płaski, otóż ich postać jest nachylona do powierzchni pod kątem od 5 do 20 stopni. Zapytacie dlaczego tak jest? Ponieważ jak w inny sposób spłynęłaby z nich woda z opadów lub spadał topniejący śnieg?

 

Dach jednospadowy (pulpitowy).

Dach jednospadowy to rodzaj dachu, gdzie występuje tylko jedna połać dachowa. Nie stosuje się go w domach jednorodzinnych, chociaż z rzadka zdarza się, że ktoś buduje tego typu dach. Jeśli już ktoś zdecyduje się na budowę tego rodzaju dachu musi pamiętać, że rozpiętość pomiędzy ścianami musi być mniejsza od 6 metrów.

Dach dwuspadowy.

Dach dwuspadowy to najprostsza konstrukcja dachowa. Składa się z dwóch połaci, które często tworzą przestrzeń poddasza użytkowego. W takim rozwiązaniu przestrzeń ta wymaga od nas aby pomiędzy izolacją a pokryciem dachu zachować szczelinę wentylacyjną. Jeśli chodzi o poddasze nieużytkowe nie musimy przejmować się tego typu wyjściem.

Dach czterospadowy (kopertowy).

Dach czterospadowy budowany jest z czterech skośnych połaci, które zazwyczaj mają ten sam kąt nachylenia. Połacie tworzą poddasze o liczniejszych skosach i mniejszej powierzchni użytkowej. Wariantem takiego dachu jest konstrukcja. Dwie mniejsze połacie przybierają kształt trójkąta, a dwie większe kształt trapezu.

Każdy rodzaj dachu ma swój urok. Jedne są bardziej funkcjonalne drugie zaś mniej. Płaskie dach może nie są zbyt dekoracyjne, jednakże to co można na nich zrobić może być elementem dekoracyjnym naszego domu. Dachy dwuspadowe są idealnym rozwiązaniem, gdyż zakładają zazwyczaj powstanie poddasza gotowego do akceptacji. Tak więc każdy rodzaj ma pewne zalety. Czy teraz już wiesz jaki rodzaj dachu posiadasz w swoim domu?