Malowanie pędzlem czy natryskiem?

Malowanie pędzlem czy natryskiem?

Zbliża się okres wiosenno-letni. Czas by odnowić nasz dach. Po srogiej zimie i mokrej jesieni nasz dach może być nieźle zniszczony. Kupmy zatem odpowiednią farbę i przygotujmy się do pracy. Opiszemy dzisiaj malowanie pędzlem, a mianowicie przedstawimy zalety oraz powody, dla których pędzel niekiedy bywa lepszy od pistoletów.

Malowanie dachów przy użyciu pędzla jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą. Stosuje się ja zwłaszcza gdy mamy zamiar malować farbami podkładowymi. Malując pędzlem możemy być pewni, że dokładniej wetrzemy wyrób lakierowy w pory oraz nierówności powstałe na podłożu. Pędzlem również dokładniej pomalujemy konstrukcje ażurowe oraz profilowane. Trzeba również pamiętać o pewnej zależności. Większość powierzchni metalowych jest niejednorodna i w przekroju poprzecznym wykazują znaczą ilość mikro wierzchołków i mikro wgłębień, z którymi pistolet na farbę nie poradzi sobie w żadnym wypadku. Farba nakładana w sposób natryskowy nie jest w stanie dotrzeć do większych nierówności podłoża, spawów, wcięć czy też krawędzi. Patrząc z innej strony, zauważamy jednak, że właśnie w takich trudno dostępnych miejscach, ze względu na gromadzenie się dużych ilości wilgoci, elektrolitów oraz innych drobnych zanieczyszczeń występuje spotęgowane działanie wszelkich czynników korozyjnych.

Wielokrotne przejechanie pędzlem po tej nawierzchni pozwala na zemulgowanie cienkiej warstwy wilgoci, która jest praktycznie zawsze obecna tam gdzie przychodzi nam malować. Gdy jednak sięgniemy po metodę natryskową przy zawilgoconych powierzchniach, wówczas ta warstewka wilgoci i innych drobnoustrojów zostaje uwięziona pod powstałą powłoką malarską. Dochodzi do zniszczenia powłoki lakierowanej oraz pod powłokowej korozji stali, co sprawia, że nasz praca idzie na marne.

 

Także malowanie pędzlem jest o wiele mniej wrażliwa od metody natryskowej jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Malowanie pędzlem jest najbardziej odpowiednią metodą nanoszenia farby przy niezbyt dokładnym oczyszczeniu powierzchni przeznaczonej do malowania. Te produkty korozji oraz inne zanieczyszczenia pozostające na powierzchni dachu zostają, w czasie malowania pędzlem, zdyspergowane w materiale malarskim lub zwilżone, w skutek czego zmniejsza się intensywność powstawania korozji pod powłokowej w porównaniu z metodą nakładania natryskowego. Również zużycie farby jest o wiele mniejsze niż podczas malowania pistoletem.

Opisane wyżej zalety malowania pędzlem predysponują w pewien sposób tę metodę do nakładania farb do gruntowania. Trwałość i skuteczność efektu pracy malarza dachów jest uzależniona w znacznym stopniu od dokładnego przylegania wspomnianych już farb gruntowych do podłoża. Gruntując należy zasadniczo używać okrągłych pędzli pierścieniowych lub trzonkowych z włosiem najlepiej twardym i krótkim. Pozwalają one bowiem na silne wcieranie farby w podłoże. Lakiery oraz farby nawierzchniowe, czy też emalie różnego rodzaju nanosi się przy pomocy pędzli płaskich o dłuższym oszlifowanym włosiu, a jednocześnie bardziej miękkim. Pozwalają one na równomierne rozprowadzenie farby bez pozostawienia tzw. sznarów. Malowanie pędzlem powinno się rozpoczynać od pokrycia farbą zawinięć, krawędzi, spawów, naroży, nitów, główek, śrub oraz innych miejsc na dachu, w których powłoka po wyschnięciu jest cieńsza z uwagi na napięcia powierzchniowego wyrobu malarskiego. Malujemy nakładając wielokrotnie farbę ruchami krzyżowymi, tzn. pionowymi i poziomymi pociągnięciami pędzla. Jeśli nakładamy wyroby szybkoschnące należy przestawić się na inną metodę. Ze względu na szybkie schnięcie powłoki lakierowej niewskazane jest wielokrotne zawracanie pędzlem na powierzchnię już pomalowaną, gdyż może to spowodować naruszenie świeżo nałożonej warstwy, czego objawem będą ślady przejść aż do podłoża, względnie nawet naruszenie przedniej warstwy.

Widzimy zatem, że malowanie dachów pędzlem jest o wiele lepsze aniżeli malowanie metodą natryskową. Niekiedy chcemy coś zrobi…c szybko i bez większego nakładu pracy. Jednakże nie oznacza to, ze zrobimy to dokładniej i w sposób jaki nie będzie wymagał od nas ponowienia danej czynności po upływie kilku miesięcy. Warto korzystać z metody malowania pędzlem, chociaż nie należy ona do najprostszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *