POKRYCIA Z BLACHY DACHÓWKOWEJ

POKRYCIA Z BLACHY DACHÓWKOWEJWidok i przekrój poprzeczny arkusza blachy dachówkowej; a) arkusz blachy dachówkowej, b) kształt przekroju poprzecznego pojedynczego arkusza blachy

Blachy dachówkowe stanowią obecnie w Polsce jeden z najpopularniejszych materiałów krycia dachów. Technologia cynkowania ogniowego i powlekania tworzywem blach dachówkowych zapewnia wielowarstwową ochronę antykorozyjną, ich trwałość i stabilność koloru.

Stosowana technika głębokiego tłoczenia profilu dachówki i lekkość materiału sprawiają, iż pokrycia dachowe są łatwe w montażu za pomocą stosunkowo prostych narzędzi. Przykładowy kształt arkusza blachy dachówkowej oraz wymiary przekroju poprzecznego pokazano na rysunku powyżej.

Blachami dachówkowymi z dużych arkuszy można pokryć dach o minimalnym spadku około 15%, przy czym zalecane pochylenie dachu powinno być ≥25%. Do montażu pokryć dachowych stosuje się listwy dystansowe (kontrłaty) o wym. 12×25 mm i łaty nośne o wymiarach 38×50 mm (lub szersze), wykonane z drewna lekkiego (zalecana impregnacja). Listwy i łaty należy przybijać do istniejącego podkładu za pomocą ocynkowanych gwoździ 75×2,8 mm.

Montaż blach należy rozpocząć od dolnego prawego rogu, ze względu na położenie rowków kapilarnych z lewej strony arkusza blachy dachówkowej. Blachę należy kłaść kolumnami i rzędami od okapu do kalenicy. Zaleca się stosowanie arkuszy blach o długości odpowiadającej długości dachu, by uniknąć niepotrzebnych łączeń na zakładkach poprzecznych. Jeśli jednak arkusze są różnej długości, trzeba zacząć od najdłuższych, układając je od okapu. Pierwszy rząd blachy łączymy ze sobą bez zamocowania do łat. Następnie przeprowadzamy korektę ustawienia ich do okapu i po stwierdzeniu równoległości mocujemy do lat. Podobnie mocujemy pierwszą kolumnę do kalenicy. Przykręcając blachy należy dociskać je dokładnie w kierunku spadku dachu w celu niedopuszczenia do powstania szczeliny pomiędzy arkuszami.