Dobór blach fałdowych zależy głównie od:
– strefy klimatycznej,
– długości połaci, wielkości spadku, wysokości fałd oraz stosowanych zakładów blach,
– czynników związanych z rozwiązaniami konstrukcyjnymi, szczegółami ich wykonania i jakości stosowanych materiałów – głównie materiałów uszczelniających.
Na dobór wysokości fałdy w blasze fałdowej mają wpływ następujące czynniki:
– rozpiętość blachy i wielkość obciążenia zewnętrznego,
– pochylenie dachu (spadek),
– długość połaci dachowych,
– rodzaj stosowanego zakładu blach na krawędziach podłużnych.
W pierwszej kolejności zostanie omówiony ostatni czynnik. Biorąc pod uwagę kształt zakończeń produkowanych w kraju blach fałdowych zagadnienie to sprowadza się najczęściej do stosowania zakładu podłużnego na jedną względnie dwie fałdy. Zakładki te zawsze winny być zorientowane z kierunkiem przeważających wiatrów. Przy spadku mniejszym niż około 55% (28,5°) konieczne staje się, przy pojedynczej zakładce, stosowanie uszczelki na grzbiecie fałdy. Zwykle jest to uszczelka ze spienionego miękkiego poliuretanu. Uszczelka w stanie wolnym (nie ściśnięta) powinna mieć wymiary 10×10 mm.
Dążąc do zmniejszenia grubości spływającej w bruździe warstewki wody tylko położenie blachy pokazane na rysunku a jest poprawne, natomiast położenie blachy takie jak na rysunku b jest błędne. Niektóre blachy krajowe nie posiadają jednakowych podziałek fałd w arkuszu i jednakowych promieni zagięć w poszczególnych fałdach, dlatego też wprowadzono zakład poprzeczny uszczelniony podwójną uszczelką.
Wielkość zakładu poprzecznego blach (równolegle do okapu), zgodnie z PN, zależy od pochylenia połaci dachowych. Najmniejsze wartości tego pochylenia zależą od wysokości fałd blachy oraz od wielkości zakładu wzdłuż styku poprzecznego arkuszy blach.
Najmniejsze pochylenia dachów dotyczą pokryć z blach fałdowych bez styków poprzecznych lub o zakładach poprzecznych nie mniejszych niż:
• 300 mm w przypadku pochylenia połaci nie mniejszego niż 10%,
• 200 mm w przypadku pochylenia połaci od 10% do 15%,
• 150 mm w przypadku pochylenia połaci większego niż 15 %.