Jeśli do suszenia używa się piasku, musi on być bardzo drobny, suchy i czysty. Suszenie piasku należy przeprowadzić w temp. 130°C (np. w piekarniku przez 2…4 godziny, poruszając od czasu do czasu naczyniem z piaskiem). Oczywiście, piasek przed użyciem do suszenia roślin należy ostudzić.
Starym i dobrze znanym (szczególnie scenografom teatralnym) sposobem utrwalania kwiatów jest nasycanie ich roztworem gliceryny. Wybierać należy rośliny o zdrewniałych łodygach (róża, berberys zwyczajny, magnolia, kasztanowiec i inne), ponieważ gliceryna łatwiej się w nich rozprzestrzenia, wypierając wodę. Nie powinny być one ani zbyt suche (zrywane późną jesienią), ani zbyt mokre (zrywane w czasie deszczu).
Należy najpierw przygotować roztwór składający się z 1 części gliceryny i 2 części wrzącej wody, dobrze go rozmieszać i zostawić do ostygnięcia. Następnie wlać roztwór do długiego i wąskiego naczynia, tak aby łodyga była zanurzona na głębokość ok. 10 cm i zostawić w nim roślinę na okres od 2 dni do 3 tygodni, aż gliceryna dojdzie do koniuszków liści i płatków, co można zaobserwować, oglądając liście od spodu. Można też delikatnie sprawdzić palcami – liść powinien być giętki, ale nie tłusty. Jeśli po wyjęciu z roztworu liście obwisną, należy roślinę odwrócić łodygą do góry i powiesić na kilka dni. Potem trzeba ją jeszcze oczyścić i osuszyć czystą ściereczką.