Rośliny na suche bukiety

Rośliny na suche bukiety można również suszyć za pomocą preparatów chłonących wilgoć, takich jak: boraks, silikażel, ałun i suchy piasek. Do tekturowego pudełka (może być po obuwiu) sypie się warstwę proszku i układa na niej pojedyncze kwiaty. Następnie pokrywa się je proszkiem, uważając, aby płatki nie pogniotły się i nie dotykały do siebie. Pudełko stawia się w ciepłym i suchym miejscu na dwa do ośmiu dni. Boraks, ałun i silikażel nadają się po wysuszeniu do ponownego użycia.
Przedstawiona metoda pozwala zachować żywe kolory i kształty kwiatów. Można w ten sposób zasuszać fiołki, róże, dalie, lilie, żonkile, gerbery, anemony (zawilce) i inne delikatne rośliny. Nie należy układać razem różnych gatunków kwiatów, bo każdy z nich może wymagać innego czasu suszenia.
Zamiast wymienionych preparatów można użyć mąki ziemniaczanej. Ma ona jednak tendencję do przyklejania się do płatków w czasie suszenia. Należy ją potem usuwać delikatnie pędzelkiem. Dysponując małą ilością polecanych preparatów, można zasypać sam kwiat w małym pudełku z wyciętym na łodygę otworem lub w lejku.