Stropodachy odpowietrzane o małym nachyleniu

tmpe822-2

Stropodach odpowietrzany za pomocą papy perforowanej lub jedno-frakcyjnymi granulkami ze styropianu: 1 – pokrycie papowe, 2 – papa perforowana, 3 – gładź cementowa, 4 – termoizolacja, 5 – paroizolacja, 6 – otwory w papie perforowanej o średnicy 50 mm (63 otwory/m2); służą one do klejenia papy pokrycia dachowego do podłoża, kanaliki odpowietrzające znajdują się między tymi otworami pomiędzy podłożem i papą perforowaną, są połączone z kominkami wentylacyjnymi.

Stropodachy odpowietrzane mogą być stosowane nad pomieszczeniami suchymi (np. pokoje mieszkalne) oraz nad pomieszczeniami średnio wilgotnymi (kuchnie, pomieszczenia sanitarne) o wilgotności względnej nie przekraczającej około 70%. Natomiast nad pomieszczeniami wilgotnymi i mokrymi (np. pralnie, umywalnie) należy stosować stropodachy wentylowane. Dopuszczalne minimalne spadki stropodachów’ powinny wynosić co najmniej 3% dla wielowarstwowych pokryć papy asfaltowej, o zawartości masy powłokowej minimum 1600 g/m2. Zaleca się jednak, aby w miarę możliwości spadek połaci dachu był większy i wynosił około 5%.
Do najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych w rozwiązaniach stropodachów pełnych należą materiały z tworzyw sztucznych (płyty styropianowa, poliuretanowe). pochodzenia mineralnego (płyty z wełny mineralnej, z wełny szklanej i ze szkła piankowego), jak również lekkie betony izolacyjne, np. płyty z autoklawizowanego betonu komórkowego.
Dla zmniejszenia ryzyka zawilgocenia stropodachu pełnego lepszym rozwiązaniem jest stropodach odpowietrzany. W stropodachu tym pod pokryciem papowym znajduje się sieć kanalików powietrznych umożliwiających ujście nadmiaru pary wodnej dyfundującej z wnętrza budynku spod pokrycia na zewnątrz. System odpowietrzający, uzyskany za pomocą papy z gruboziarnistą posypką lub papy perforowanej, powinien mieć połączenie z powietrzem zewnętrznym. Połączenie to uzyskuje się albo na krawędziach stropodachu przez odpowiednie ukształtowanie obróbek blacharskich, albo też przez ustawienie wywietrzników na powierzchni dachu, jeśli wykonanie takich obróbek jest niemożliwe.