Skandynawskie inspiracje

Skandynawskie inspiracje

Trend skandynawski jest na chwilę obecną jednym z najbardziej popularnych kierunków w aranżacji domów i mieszkań. Wbrew pozorom zrobienie we wnętrzu „Małej Skandynawii” jest to nie byle wyczyn. Jak odpowiednio się za to zabrać? W funkcję przewodnika wystąpi architekt wnętrz Anna Koszela.

Czym jest skandynawski klimat…
Korzeni stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz należy poszukiwać w …pogodzie. Długie, chłodne zimy, a do tego krótkie dzionki z malutką ilością naturalnego światła, sprawiały, iż egzystencja na północy Kontynentu przebiegało dosyć smętnie. Mieszkańcy Skandynawii musieli znaleźć skuteczne antidotum na depresyjną aurę, aby ich domowe wnętrza były pogodne, optymistyczne, przytulne oraz rozświetlone. W ten sposób w znacznym skrócie powstał kierunek skandynawski, którego naturalną kolebką są domy w Norwegii, Szwecji i Danii. Istotne zasługi dla popularyzacji motywów skandynawskich w aranżacji wnętrz ma szwedzki artysta przełomu XIX i XX w. Carl Larsson. Jego cieszące się ogromną wziętością akwarele ilustrowały domowe przestrzenie urządzone poprzez żonę Karin, które to były przeciwieństwem ówczesnego ciemnego i dodatkowo smutnego stylu mieszczańskiego.

Funkcjonalna naturalność
Wnętrza utrzymane w klimacie skandynawskim przejawia nienaganny kompromis między estetyką, a praktycznością. Meble, bądź inne elementy wyposażenia są wyjątkowo przydatne i wygodne. Skromne, pozbawione zbędnego detalu sprzęty niczego nie próbują udawać, dzięki czemu zachwycają naturalnością i prostotą. „Pierwsze co przychodzi mi do głowy na myśl o Skandynawii to bezpretensjonalność i dokładnie ta właściwość znajduje stuprocentowe odwzorowanie w skandynawskim wystroju wnętrz” – informuje architekt Anna Koszela . Domy jak i mieszkania urzekają minimalizmem i nieskomplikowaną formą. Ponadto jasna i lekka kolorystyka nakłania do relaksu i wypoczynku. Estetykę skandynawską trzeba wyczuć, nastrój jak i atmosferą są w stanie wyczarować nawet skromne, jednakże wyraziste dodatki. Odpowiedzialność za styl wystroju spoczywa na subtelnej, niewymuszonej dekoracji: „Surowy zrobiony z drewna pieniek, pled z ludowym wzorem bądź zwykły taboret pomalowany na krwistą czerwień mogą odegrać rolę abstrakcyjnej kompozycji na tle wszędobylskiej bieli”– zauważa Anna Koszela.

Kolory…
Bazą dla wyczarowania „niewielkiej Skandynawii” we wnętrzu jest biel, jaka poza świeżością i elegancją ma walor użyteczny nie do przecenienia. „Jest kolorem świetnie odbijającym blask, który czyni, że nawet słabo oświetlone wnętrza zyskują na jasności i robią wrażenie optycznie większych” – mówi projektant wnętrz Anna Koszela . Biel jest wszędzie.Odszukamy ją nie tylko na ścianach, ale i na podłodze, w wybarwieniu mebli i dodatkach. Jak żaden inny odcień, pozwala na bezceremonialny miks obiektów o nadzwyczajnie odmiennej stylistyce. W barwnej hierarchii istotności następne miejsca zajmują chłodne błękity, pudrowe róże, miękkie żółcienie i gołębie szarości. „Na takim tle cudownie wypadają intensywne kolorystyczne akcenty, pojawiające się w przedmiotach codziennego użytku” dodaje Anna Koszela . Mocny kolor gości jednakże przeważnie w dodatkach – na obrazach, poduchach, zasłonach czy naczyniach.

Materiały oraz tkaniny…
Skandynawowie lubują się w naturalnych materiałach, które tworzą w domu nadzwyczajnie przytulną i ciepłą aurę. Na podłodze króluje drewno, które wykańczane jest przeważnie na 2 sposoby: białą kryjącą farbą lub specjalisycznym olejem. „Moich klientów namawiam na podłogę olejowaną, która pięknie podkreśla naturalny rysunek drewna. Wykończone w taki sposób drewno utrzymuje własny oryginalny styl. We wnętrzach skandynawskich najlepiej wygląda brzoza i jesion” – radzi Anna Koszela . Naturalnemu drewnu towarzyszą jasne, surowe tkaniny – przede wszystkim len, bawełna, juta, wełna – które dekorowane są wielobarwnymi haftami lub graficznymi, powtarzalnymi motywami. Chętnie wykorzystywane są też kamień oraz skóra.

Szukając inspiracji…
Jeżeli zastanawiamy się nad adaptacją tego trendu we swoim domu bądź mieszkaniu wskazane jest przyjrzeć się pracom najbardziej rozpoznawalnych skandynawskich projektantów takich na miarę np. Alvar Aalto, Bruno Mathsson czy też Arne Jacobsen. Żeby wyczuć ideę skandynawskiego wzornictwa, cenne będzie również odwiedzenie witryn internetowych uznanych wnętrzarskich marek m.in. Louis Paulsen, Marimekko i Iitalla. Dzięki temu zrozumiemy na czym polega istota skandynawskiego wzornictwa, inspiracja naturą i prostota. Mnogie skandynawskie inspiracje odnajdziemy wśród realizacji architekt wnętrz Anny Koszeli na stronie www.annakoszela.pl.

O pracowni
Studio projektowania wnętrz Anny Koszeli to jeden z najbardziej elektryzujących adresów dla osób, które poszukują profesjonalnego wsparcia w zakresie aranżacji domu lub mieszkania, a jednocześnie cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania, oryginalność jak i kreatywność. W pracowni Anny Koszeli powstają głównie koncepty wnętrz prywatnych, lecz w portfolio projektantki wyszukamy także designerskie biura, ekskluzywne salony spa, czy stylowe butiki. Praca nad projektem zaczyna się od wnikliwej analizy potrzeb klienta, która ma na celu przygotowanie koncepcji wnętrz spójnej z oczekiwaniami przyszłych użytkowników. Po akceptacji wizji wnętrz czas zasiąść do realizacji projektu. Pracownia może wyręczyć nas we wszelkich kwestiach z tym związanych, od znalezienia właściwych wykonawców, przez koordynację prac wykonawczych, a skończywszy na formalnościach inwestorskich.