Kolory ścian i ich wpływ na domowników

Kolory ścian i ich wpływ na domowników

Kolory ścian odgrywają niesamowicie istotną rolę w każdym mieszkaniu. Dzięki nim potrafimy uzyskać różne opcje postrzeganej przestrzeni. Możemy rozświetlić ciemne pomieszczenia, zmniejszać zbyt duże powierzchnie, jak również wpływać na odczucia osób w nich mieszkających. Za pomocą dobrze wybranym barwom jesteśmy w stanie spowodować, aby w sypialni przyjemniej się zasypiało, w pokoju dziennym miło odpoczywało, a w biurze skutecznie pracowało. Jednakże recepta nie jest tak prosta jakby się wydawało. Oprócz znajomości wpływu kolorów na stan psychiczny, musimy znać problematykę osób korzystających z danego pomieszczenia.
Korzystne kolory ścian dla ludzi wyciszonych i niezbyt pewnych siebie to przeróżne ożywcze barwy. Świetnie nadadzą się słoneczne kolory, przykładowo pomarańczowy czy żółty. Pasować będzie także zielony i czerwony.

Zielony kolor idealnie nadaje się dla ludzi mających trudności ze skoncentrowaniem się czy dla pesymistów. Niektórzy twierdzą, że kolor ten jest zbyt wyciszający i sprzyja znużeniu oraz zbytniemu spokojowi. Jednak wszystko zależy od odcienia ia także dodatków.

Żółty kolor cieszy się z różną sławą. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za bardzo intensywna barwa tego koloru, wywołuje irytację oraz zmęczenie, co z czasem powoduje pogorszenie samopoczucia.

Kolory takie jak czerwony czy pomarańczowy, jako kolory niezwykle żywe przede wszystkim zwracają uwagę. Pomarańcz sprawia, że pesymistom powraca realizm, a czerwień pobudza do czynów. Jednakże przy tych barwach nie możemy zapominać, że nie nadają się one dla choleryków i osób zestresowanych.

Kolory ścian w jasnych, neutralnych odcieniach są w sumie bezpieczne. Sławna biel, która świeci ponownie triumfy na salonach, doskonale nadaje się dla osób kreatywnych, ruchliwych a przede wszystkim samodzielnych. Daje poczucie czystości i przestrzeni. Jednakże dla osób samotnych i o niskim poczuciu własnej wartości będzie zbytnio chłodna i nie zadziała na nich pozytywnie.

Jak widać kolory ścian wybierane ze względu na charakter to duże wyzwanie. Rzadko} zdarza się, by w konkretnym wnętrzu żyła tylko jedna osoba. Z tego względu dobierając kolorystykę musimy brać pod uwagę cechy wszystkich użytkowników. Jednak wszystko sprowadza się do wyczucia, nie należy przesadzić z ostrością koloru, ponieważ nawet uspokajający zielony sprawi, że będziemy przytłoczeni. Tak samo jak spokojny brąz w sporej dawce okaże się przygnębiający.

Kolory ścian mają bardzo duży wpływ na nasze odczucia. W sumie każdy kolor sprawia, że zwiększa się określone doznanie. Jednak pamiętajmy, że może mieć to wyraz pozytywny, jak i negatywny.