Elewacja z sidingu

tmpfd2d-1Ściany murowane z elewacją wentylowaną wykonaną z sidingu (metoda “lekka-sucha”)

Siding to określenie okładziny (oblicówki) z paneli wykonanych z tworzywa sztucznego (PCV), stali lub aluminium. Panele produkowane sąw różnych technologiach, różnią się wymiarami i fakturą. Najbardziej popularny jest siding winylowy, dostępny w postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych listew.

Faktura i kolorystyka paneli jest zróżnicowana – od gładkich jednokolorowych do imitujących drewno pomalowane pędzlem. Siding można układać poziomo lub pionowo. Długość paneli wynosi od 3 do 6 m, szerokość od 23 do 29 cm, a grubość – od 1 do 1,2 mm. Siding jest materiałem bardzo lekkim -1 m2 okładziny waży około 2 kg. Elementy takiej elewacji są odporne na korozję, ale powierzchnia jest nieodporna na zarysowania. Oprócz podstawowych listew i profili, dostępne są zazwyczaj wszelkie niezbędne elementy wykończeniowe, tj.: narożniki (wklęsłe i wypukłe), specjalne kształtki do obramowania okien i drzwi,listwy do wykonywania podsufitki okapu dachu itp. Niektóre typy paneli posiadają perforację umożliwiającą swobodny napływ powietrza do przewietrzania konstrukcji przegrody. Siding winylowy jest lekki i przy grubości przekraczającej 1 mm, stosunkowo sztywny.

Jednym z nowszych rozwiązań materiałowych jest siding z tworzywa sztucznego, z wtopionym w niego drobnym grysem, przypominający fakturą powierzchnie otynkowane.

Do innych materiałów elewacyjnych stosowanych w wentylowanych ścianach dwuwarstwowych należą blachy powlekane, płyty włókno-cementowe, płyty terrakotowe i ceramiczne, cegły elewacyjne. laminaty wysokociśnieniowe HPL, itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *