Ściany murowane z elewacją wentylowaną wykonaną z płyt kamiennych (metoda „ciężka-sucha”).
Metoda “ciężka-sucha” polega na montażu na ścianie konstrukcyjnej ciężkich płyt kamiennych lub płyt z kruszywa kamiennego spojonego żywicą. Ciężkie płyty elewacyjne mocuje się na regulowanych kotwach dystansowych lub szynach montażowych, między którymi mocowana jest termoizolacja z wełny szklanej. Po zamontowaniu płyt elewacyjnych, między nimi a osłoniętą powłoką wiatrochronną izolacją cieplną, pozostaje powietrzna szczelina wentylacyjna grubości około 15 mm.
Najbardziej charakterystyczne systemy montażu elewacyjnych płyt kamiennych:
• Mocowanie punktowe na kotwach ze stali nierdzewnej – Naturalne kamienne płyty o grubości min. 30 mm są umieszczone na pojedynczych kotwach ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie możliwe jest do zastosowania jedynie na ścianie żelbetowej lub murowanej z pełnej cegły.
• Mocowane na ruszcie aluminiowym za pomocą klipsów widocznych – Rozwiązanie możliwe jest do zastosowania na każdym typie ściany osłonowej; relatywnie tanie, nie umożliwia zmniejszenia grubości okładzin kamiennych.
• Mocowane niewidoczne za pomocą kotew tylno-nacinających na ruszcie aluminiowym – Rozwiązanie możliwe jest do zastosowania na każdym typie ściany osłonowej. Wadą jest relatywnie wysoka cena i skomplikowany sposób montażu.
• Mocowanie niewidoczne do ultra lekkiego rusztu aluminiowego za pomocą systemu klejowego – adhezyjnego – Rozwiązanie możliwe jest do zastosowania na każdym typie ściany osłonowej – cały ciężar elewacji mocowany jest do stropów. Umożliwia swobodne projektowanie, lekkość i ekonomiczność (technologia umożliwia zastosowanie kamienia o grubości 10 mm).