Lekki szkielet drewniany
a) ściana szkieletowa z elewacją z sidingu, słupki konstrukcji 38 x 140 mm, w rozstawie osiowym co 60 cm
b) ściana szkieletowa z murowaną ścianką osłonową, słupki konstrukcyjne 38 x 89 mm, w rozstawie osiowym co 40 cm
Szkielet stalowy
c) szkielet stalowy z elewacją docieploną technologią “lekką-mokrą”
Konstrukcja szkieletowo-ryglowa
d) drewniana konstrukcja szkieletowo-ryglowa z elewacją z desek w układzie pionowym Konstrukcja ramowa
Różnice między poszczególnymi rozwiązaniami stanowi; układ warstw ściany, wentylacja przegrody i sposób wykończenia elewacji (murowana ściana osłonowa, wykończenie metodą “lekką-mokrą”, elewacja wentylowana)
Zalety:
Technologia pozwalająca zrealizować najbardziej skomplikowane układy bryły w lekkiej i prostej konstrukcji.
Szeroka gama możliwości wykończenia elewacji – ścianka osłonowa ze spoinowanej cegły klinkierowej, wykończenie „lekkie-mokre” z cienkowarstwowym tynkiem szlachetnym, sidingi plastikowe i metalowe, różnego rodzaju płyty elewacyjne, oblicówki z desek, Itd.
Mały ciężar budynku, więc lżejsze fundamenty, mniejszy zakres robót ziemnych, mniejsze obciążenia konstrukcyjne itd.
Budowa może być prowadzona w sposób ciągły, bez przerw technologicznych i przerw związanych z porami roku (np. w technologiach murowanych stosować trzeba 2-3 tygodniowe przerwy na tzw. dojrzewanie betonowych elementów konstrukcyjnych).
Konstrukcje szkieletowo-ryglowe są rozwiązaniami, które łączą zalety lekkich szkieletów z solidnością i trwałością porównywalną do ścian murowanych.
Wady:
Brak zaplecza produkującego w Polsce wysoko przetworzone elementy drewniane i związane z tym ryzyko stosowania substytutów nie spełniających podstawowych norm. Relatywnie wysoka kapitałochłonność technologii w fazie eksploatacji (remonty).
Poważniejsze konsekwencje błędów wykonawczych niż w technologiach opartych na ścianach murowanych – np. ryzyko trwałego zawilgocenia rdzenia ścian na skutek niestarannego wykonywania paroizolacji jest znacznie groźniejsze niż czasowe zawilgocenia ścian murowanych z cegieł, itp.
Budynki szkieletowe wymagają stosowania paroizolacji, na skutek czego ściany są bardzo szczelne. Pociąga to za sobą konieczność rozwiązania doprowadzenia do pomieszczeń użytkowych świeżego powietrza i wywiewu poprzez przewody wentylacyjne.