Dachy nieocieplone i ocieplone z blach fałdowych

Dachy nieocieplone – Dachy te znalazły zastosowanie do wszelkiego typu wiat i zadaszeń użytkowych, nieogrzewanych magazynów itp. Konstrukcje wsporcze dachów mogą być wykonywane w dowolnej technologii ze stali, drewna, żelbetu itd.
Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu blach fałdowych na dachy nieocieplane, zwłaszcza obiektów otwartych lub częściowo otwartych, należy pamiętać, że w pewnych warunkach cieplno-wilgotnościowych występuje zjawisko osiadania wilgoci na blachach (również od spodu). Zjawisko to występuje w naszym klimacie przez parę dni w roku na wiosnę i w jesieni. Kondensat z dachów o małym spadku odrywa się od spodu blach. Przy większych pochyleniach dachów spływa po blasze do ich styku z płatwiami i w rezultacie odrywa się kropelkami od najniżej położonych krawędzi płatwi. Zmniejszenie kondensacji pary wodnej lub jej likwidacja jest możliwa w przypadku właściwej wentylacji przestrzeni poddasza.

Dachy ocieplone – W budynkach ogrzewanych dachy z blach fałdowych wymagają ocieplenia. W zależności od ilości warstw blachy fałdowej zastosowanej w konstrukcji przekrycia można rozróżnić stropodachy jednopowłokowe oraz dwupowłokowe. Konstrukcja stropodachu jednopowłokowego, składa się z jednej warstwy stalowych płyt blachy fałdowej, położonych na płatwiach oraz z twardych płyt izolacji termicznej (wełna mineralna, styropian), na których ułożone jest bezpośrednio bitumiczne pokrycie papowe.
Innym rozwiązaniem jest dach dwupowłokowy, który składa się z dolnej, nośnej, blachy fałdowej, ułożonej na płatwiach łub dźwigarach dachowych, profili dystansowych, między którymi ułożona jest izolacja termiczna oraz górnej blachy fałdowej, stanowiącej izolację wodochronną dachu. W praktyce stosowane są dwa rozwiązania:
•    Stropodachy płatwiowe z dwiema warstwami blach o fałdach biegnących w kierunku prostopadłym do kalenicy i okapu względnie do rynny środkowej odprowadzającej wodę do wnętrza budynku.
•    Stropodachy bez-płatwiowe z dwiema warstwami blach, z których zewnętrzna warstwa spełnia rolę pokrycia i ułożona jest fałdami w kierunku prostopadłym do kalenicy