Standardy z katalogu – wyposażenie wnętrz – żeby ustrzec się błędów
Kupując dom czy też mieszkanie przeważnie już sporo miesięcy przed planowaną przeprowadzką zaczynamy planować wyposażenie wnętrz. Próbujemy materiały, szukamy perfekcyjnych mebli i dodatków, robimy wizualizacje i zazwyczaj nie mamy pojęcia na co się odważyć. Nic dziwnego, skoro wokół mamy pełno inspiracji.
Im więcej zamkniętych pomieszczeń mamy do zagospodarowania tym zakres prac wydaje się większy. Sztuką jednakże jest takie wyposażenie wnętrz by każde z pomieszczeń spełniało swoją funkcję, ale również przy tym było {skrojone na naszą miarę|dopasowane do naszych oczekiwań estetycznych.
W skład wyposażenia wnętrz wchodzą różne rzeczy, których zadaniem jest udomowienie pustego pomieszczenia. Wyróżniamy:
materiały wykończeniowe m.in. fototapety,panele ścienne
materiały podłogowe: deski, lamilaty, wykładziny gumowe
tekstylia: zasłony, firanki, rolety, narzuty, serwetki
meble: szafy, komody, stoliki kawowe, regały, szafki RTV|telewizyjne|pod telewizor
meble tapicerowane: krzesła, wersalki, kanapy, fotele
dekoracje: ramki do zdjęć, ceramika dekoracyjna, doniczki, bibeloty,kwiaty
oświetlenie: lampy sufitowe i kinkiety
Spośród wymienionych kategorii możemy także pogrupować dodatki kuchenne i łazienkowe, które wypełniają konkretne funkcje i stanowią podstawę wyposażenia danego wnętrza.
Jak widać wyposażenie wnętrz to dość obszerne zagadnienie, dlatego nic nadzwyczajnego, że zabieramy się za to ze sporym wyprzedzeniem. Gdy mamy już sprecyzowany początkowy projekt, zaczynamy poszukiwania, w których czasie często zmieniamy zdanie. W każdym sklepie wnętrzarskim czy to stacjonarnym czy internetowym jesteśmy atakowani przemyślanymi wnętrzami, których części pragniemy użyć w naszych aranżacjach.
Zalecane jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jednak nie należy zapominać, że przesada w umiarze jest równie zła jak zbytnia przesada. Dotyczy to przede wszystkim wyposażenia wnętrz u osób, które boją się zaryzykować. Puste i surowe wnętrze nie jest jednoznaczne z nowoczesnym. To pierwsze to zazwyczaj wnętrze niewykończone, które wymaga zmian. Wnętrze minimalistyczne to specyficzny nurt, gdzie przeszkodą nie jest umiar, wręcz przeciwnie jest on domeną tego stylu.
Warto również pamiętać, że wyposażenie wnętrz w mnogich odmianach nie każdemu musi wyjść na korzyść. Aby całość sprawiała wrażenie przemyślanej kompozycji wymagane jest rozsądne podejście do tematu.
Kolejnym problemem ważnym przy wyposażeniu jest pytanie co tak naprawdę nam się podoba, a nie tego co jest modne. W naszym mieszkaniu powinniśmy czuć się dobrze i swobodnie, a nie każdemu pisane jest życie we wnętrzu niczym z katalogu.