Przyziemie budynku niepodpiwniczonego ze ścianami szczelinowymi wznoszonymi od poziomu terenu i wentylowaną przestrzenią podpodłogową.
W budynkach bez podpiwniczenia podstawowym rozwiązaniem będącym alternatywą dla podłogi na gruncie jest ocieplony strop z belek drewnianych nad wentylowaną przestrzenią podpodłogową. Jego zaletą jest możliwość pośredniego doprowadzenia do wnętrza świeżego powietrza, które przenika pomiędzy belkami stropu, co eliminuje problem hermetyzacji, czyli przeszczelnienia budynku. Ponadto rozwiązanie takie wyklucza ryzyko zawilgocenia podłogi przez podciąganą kapilarnie wilgoć gruntową. Przestrzeń podpodłogowa powinna mieć wysokość wynoszącą w świetle około 60 cm, umożliwiającą dostęp do prowadzonych pod podłogą instalacji. Otwory wentylacyjne w ścianach zewnętrznych o powierzchni 1/500 powierzchni rzutu powinny mieć możliwość zamykania na okres mrozów.
Drugie możliwe rozwiązanie stanowi podłoga z desek na legarach opartych na ceglanych słupkach. Rozstaw słupków wynoszący 1,0 x 1,0 m umożliwia znaczne zmniejszenie przekrojów drewnianych legarów w porównaniu do belek stropowych rozpinanych na całej szerokości pomieszczeń.