Zasady układania dachówek.
Prawie wszystkie rodzaje dachówek cementowych produkowane są jako zakładkowe. Oznacza to, że z lewej strony (patrząc od okapu) mają specjalne wyprofilowania tworzące tzw. zamki ułatwiające równe ułożenie i zapewniające szczelność. To z kolei narzuca sposób ich układania na dachu.
Pracę trzeba rozpocząć od położenia pierwszego rzędu przy okapie. Należy to robić od prawej strony do lewej. Przy czym dachówki powinny wystawać poza krawędź dachu i nadwieszać się nad rynną na około 2 – 3 cm. Następnie, układa się je wzdłuż prawej krawędzi dachu – od okapu do kalenicy. Po sprawdzeniu za pomocą poziomicy i długiej łaty, czy dachówki leżą równo, mocuje się kolejne pionowe rzędy, za każdym razem kontrolując ich położenie.
Na całym obwodzie połaci dachowej po dwa rzędy dachówek muszą być zamocowane do łat za pomocą gwoździ lub specjalnych klamerek (wzdłuż okapu, kalenicy, krawędzi pionowych, koszy). Natomiast dookoła kominów, okien połaciowych, świetlików, wyłazów dachowych itp. trzeba zamocować po jednym rzędzie dachówek. Oprócz tego, na dachach o kącie nachylenia poniżej 30ľ przybija się co piątą dachówkę, przy kącie 30 – 45ľ co czwartą, a przy kącie 45 – 60ľ co trzecią dachówkę. W dachach stromych (powyżej 60ľ) mechanicznie trzeba mocować wszystkie dachówki. Natomiast w dachach płaskich, o kącie nachylenia poniżej 20ľ trzeba zwiększyć zakład dachówek, czyli zmniejszyć rozstaw łat. W dachach wielospadowych zachodzi konieczność docinania dachówek w rejonie koszy i grzbietów dachowych. W żadnym wypadku nie wolno tego robić na dachu, ponieważ rozgrzane opiłki i okruchy betonu mogą trwale uszkodzić powierzchnię innych dachówek. Każda przycięta dachówka musi być zamocowana do łat za pomocą klamerek, gwoździ lub drutu. Szczeliny pomiędzy obróbką blacharską kosza, a dachówkami powinny być uszczelnione za pomocą gąbki, pianki poliuretanowej lub samoprzylepnej taśmy oferowanej przez niektórych producentów.
Układanie gąsiorów.
Kalenice i grzbiety dachu osłania się tzw. gąsiorami, czyli odpowiednio uformowanymi kształtkami betonowymi. Chronią one wypukłe krawędzie dachu przed wpływem warunków atmosferycznych. Mocuje się je do łat kalenicowych, które zwykle osadza się w specjalnych uchwytach przybitych do krokwi. Jednak wcześniej trzeba ułożyć specjalne szczotki z tworzywa sztucznego lub taśmy elastyczne zapewniające szczelność połączenia i właściwą wentylację. Gąsiory mocuje się do łat za pomocą przykręcanych klamer. Przy krawędzi lub okapie stosuje się gąsiory skrajne z zasklepiona częścią czołową, a w miejscu zbiegu grzbietów i kalenicy – gąsiory trójniki.
Dachówki wentylacyjne.
W dachach o niezbyt dużym kącie nachylenia i długość krokwi powyżej 7 m wentylacja połaci przez kalenicę może być niewystarczająca. Wtedy warto stosować dachówki wentylacyjne. Powinno się je układać w drugim lub trzecim rzędzie od góry w odstępach co trzecią lub czwartą dachówkę zwykłą. Ale to już zależy od kształtu dachu, wielkości połaci, kąta nachylenia itp.
Uwaga na detale.
Prawidłowe ułożenie dachówek na dachu jedno- lub dwuspadowym jest łatwe, bo po prostu mocuje się kolejne pasujące do siebie elementy. Tym bardziej, jeśli korzysta się z tzw. galanterii dachowej, czyli dachówek krańcowych, wentylacyjnych, antenowych, ze stopniem kominiarskim itp. Wtedy dach jest nie tylko atrakcyjny, ale i skutecznie zabezpieczony. Jednak należy pamiętać, że już obróbka przy kominie może przysporzyć wielu kłopotów. Natomiast prawidłowe i szczelne wykonanie koszy, styków połaci ze ścianami, powierzchni wokół okien połaciowych czy lukarn jest wręcz trudne oraz wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.