Zasady projektowania instalacji wentylacyjnej.
Sprawnie i energooszczędnie działająca wentylacja nawiewno-wywiewna powinna zostać odpowiednio zaprojektowana. Bardzo często dochodzi do jej przewymiarowania, co skutkuje nie tylko wyższymi kosztami inwestycyjnymi, ale także eksploatacyjnymi – w wyniku nadmiernej wentylacji zwiększają się straty cieplne. Bardzo często pojawia się też konieczność montażu dodatkowych urządzeń nawilżających. Z kolei niedowymiarowana instalacja wentylacyjna po prostu nie działa i w budynku nie ma oczekiwanego komfortu klimatycznego.
Bardzo ważnym elementem projektu instalacji wentylacyjnej jest odpowiednie rozmieszczenie nawiewników i wywiewników. Ogólnie przyjęta zasadą jest, że nawiewniki, którymi dostarczane jest świeże powietrze, powinny znajdować się w pomieszczeniach najmniej zanieczyszczonych (sypialnia, pokój), a wywiewniki – tam, gdzie zanieczyszczone i wilgotne powietrze powinno być usunięte (kuchnie, toalety). Trzeba pamiętać, że nawiewniki nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie przebywania ludzi, np. nad łóżkiem czy kanapą, a prędkość przepływu powietrza w tych miejscach nie powinna przekraczać 0,2 m/s. Ilość powietrza, która powinna być w domu wymieniana, stanowi sumę strumieni powietrza usuwanych z pomieszczeń pomocniczych (tablica 1)
Tablica 1. Minimalna ilość powietrza wymaganego do usunięcia z pomieszczeń dodatkowych
Kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m3/h |
Kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną w mieszkaniu
dla maksymalnie 3 osób: 30 m3/h dla więcej niż 3 osób: 50 m3/h |
Kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchenkę elektryczną: 50 m3/h |
Kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m3/h
zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h |
Łazienka z WC lub bez: 50 m3/h |
Wydzielone WC: 30 m3/h |
Pomieszczenie pomocnicze bez okien: 15 m3/h |
Pokój mieszkalny oddzielony od kuchni, łazienki i WC z więcej niż dwojgiem drzwi lub pokój znajdujący się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m3/h |
Na tej podstawie wylicza się również liczbę wywiewników, biorąc pod uwagę ich przepustowość, podawaną przez producenta.
Bardzo ważną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wentylacji z odzyskiem ciepła, jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgoci w poszczególnych pomieszczeniach w sezonie grzewczym. Wilgotność powietrza przy temperaturze poniżej 0°C wynosi ok. 80 – 95%. Po jego dogrzaniu do temperatury 20°C poziom wilgoci spada do 10 – 20%. Wynika z tego, że powietrze powinno być dodatkowo nawilżone, jednak w praktyce poziom wilgoci wyrównuje się samoczynnie.