Z przedsionka wchodzi się do sieni, która stanowi przestrzeń graniczną między pomieszczeniami produkcyjnymi a mieszkaniem. Wraz z wyniesieniem funkcji gospodarczych na zewnątrz budynku, rola sieni uległa zmianie; sień straciła jakby na znaczeniu, stała się odpowiednikiem miejskiego przedpokoju, co uwidacznia się przede wszystkim w zmniejszeniu jej wymiarów. Podstawową funkcją współczesnej sieni–przedpokoju jest podział ruchu w mieszkaniu, pełni ona ponadto rolę szatni . Nie może więc być zbyt mała. Sień musi zapewniać swobodne wejście do innych pomieszczeń: kuchni, łazienki, WC, pokoju. Sprzęty w sieni ustawia się na ogół pod ścianami.
Dobrze, gdy sień jest oświetlona światłem naturalnym, gdy jednak nie ma w niej okna, konieczne jest doświetlenie pomieszczenia przez przeszklone drzwi pomieszczeń sąsiednich.
Jeśli wielkość sieni na to pozwala, można w niej umieścić odpowiednie szafy ścienne lub ustawić we wnękach szafy standardowe. Szafy ścienne mają tylko przednią część typu meblowego (drzwi, konstrukcja ramowa), tył i boki szafy stanowić może ściana pokryta tapetą. Wyposażenie niezbyt obszernej sieni-przedpokoju należy ograniczyć do przedmiotów najniezbędniejszych.