Tapety na ścianę – zakup pod kontrolą

Tapety na ścianę – zakup pod kontrolą

Tapety na ścianę obecne były w każdym mieszkaniu. Kładziono je w dosłownie każdym wnętrzu. Imitowały kuchenne kafelki, zabezpieczały łazienki przed odpryskującą farbą, a również bywały elementem mebli.

W zależności od materiału użytego do stworzenia tapety, charakteryzują się one odmienną odpornością na zadrapania. Możemy kupić tapety na ścianę z jednowarstwowego papieru, ich trwałość jest bardzo niewielka, oraz te zrobione z potrójnej warstwy. Dostępne są także tapety winylowe czy flizelinowe, które godnie zastąpią popularne materiały wykończeniowe. Oczywiście efekt nie będzie podobny do glazury, stali bądź szkła. Jednak dobra tapeta sprawdzi się w kuchni czy łazience. Prawidłowo nałożona i pielęgnowana będzie spełniać swoje funkcje przez wiele lat. A ewentualna wymiana związana jest z jednodniowym remontem i o nieporównywalnie mniejszym nakładem pracy i pieniędzy, niż zmiana kafelków czy też innej okładziny.

Spora grupa ludzi nie darzy jednak tapet sympatią. Najczęściej spowodowane jest to ich jednostajnością jeszcze dwadzieścia lat temu. Dostępne wtedy tapety na ścianę nie były ładne, precyzyjne i fantazyjne, jak te nowoczesne. Aktualnie trudniejszym zadaniem jest wybranie tapety niż podłogi. Masa deseni, w różnych kategoriach i spośród wiodących wytwórców, sprawiają, że musimy zdecydować się jedną rzecz na tysiące nam odpowiadających. Znacznym ułatwieniem wyboru tapety na ścianę jest ich przeznaczenie, gładkość lub wypukłość a także gama kolorystyczna. Po doborze kryteriów doboru zostaje nam ich jakaś setka. Nie zapominajmy jednak, że dobra okładzina kosztuje znacznie więcej niż najtańsze wersje papierowe. Różnica w cenie pomiędzy słabą i dobrą tapetą może osiągnąć nawet dziesięciokrotność ceny. Z tego względu dokonujmy wyboru z sensem i po wcześniejszym rozeznaniu w temacie.