Stropodachy pełne o konstrukcji żelbetowej

Ze względu na zewnętrzne oddziaływania klimatyczne oraz utrzymanie wymaganego klimatu wnętrza ważny jest zarówno prawidłowy dobór rodzaju materiałów Jak i właściwa kolejność warstw w stropodachach ciężkich na stropach żelbetowych. Zastosowanie nowych materiałów do ich wykonywania wpływa na przedłużenie trwałości stropodachów pełnych.
Stropodachy pełne znalazły zastosowanie w konstrukcjach stropodachów płaskich o minimalnym spadku dla tradycyjnych pokryć papowych, równym 5%. W stropodachach pełnych wszystkie warstwy konstrukcyjne całkowicie przylegają do siebie i nie ma w nich żadnych szczelin ani kanalików powietrznych. Na konstrukcji nośnej stropu (przekrycia) ułożone są bezpośrednio: warstwa ocieplająca i pokrycie.

tmpe059-2

Stropodach ocieplony bez paroizolacji, który nad pomieszczeniami wilgotnymi jest błędnym rozwiązaniem: 1 -konstrukcja stropu, 2 – pokrycie dachowe, 3 – termoizolacja

Na rysunku przedstawiono przykład uwarstwienia stropodachu pełnego z pokryciem bezpośrednio ułożonym na twardych płytach termoizolacyjnych. Za pomocą strzałek pokazano, że w przypadku pomieszczeń wilgotnych wilgoć może gromadzić się w warstwie konstrukcyjnej stropu Jak również przedostawać się do termoizolacji.

W przypadku pomieszczeń o ciśnieniu pary wodnej przekraczającym 1200 Pa pod materiałem termoizolacyjnym należy stosować paroizolację. Jako paroizolację wykorzystuje się najczęściej papę asfaltową z obustronną powłoką. Papę należy przyklejać do wyrównanego podłoża z zakładami około 5 cm, sklejonymi lepikiem. Paroizolacja powinna stanowić ciągłą warstwę, gdyż jakiekolwiek nieszczelności przekreślają w dużym stopniu efekt praktyczny jej zastosowania. Stosowanie paroizolacji jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy materiały zamykane między nią a pokryciem są suche, tzn. nie zawilgocone przez opady,

W celu zabezpieczenia stropodachu przed kondensacją paty wodnej w jego wnętrzu obowiązuje prosta zasada, że opór dyfuzyjny paroizolacji powinien być co najmniej porównywalny z oporem dyfuzyjnym warstw pokrycia dachowego. Lepiej jednak stosować takie materiały na paroizolację, aby były szczelniejsze dla przepływu pary wodnej od warstwy  pokrycia dachowego.