Rozmieszczenie mebli w kuchni

kuchnia szafkiAranżując na planie elementy zabudowy dolnej należy pamiętać o kolejności następujących po sobie czynności kuchennych, a tym samym o kolejności ustawienia różnych stanowisk pracy. Wygląda to następująco: składowanie i przechowywanie produktów-lodówka, zamrażarka, spiżarnia; wstępna obróbka produktów – szafka z blatem, zlewozmywak; przygotowywanie produktów do obróbki cieplnej oraz posiłków zimnych – szafka z blatem; obróbka cieplna (gotowanie, smażenie, pieczenie) – kuchenka, piekarnik, rożen; wydawanie posiłków – szafka z blatem; spożywanie posiłków – stół; zmywanie naczyń – zlewozmywak, maszyna zmywająca.

Oczywiście nie zawsze udaje się ustawić sprzęty w kuchni we wskazanym porządku. Aranżując nawet najmniejszą kuchnię warto zadbać o oddzielenie poszczególnych urządzeń kuchennych szafkami. Takie ustawienie sprzętów umożliwia zorganizowanie płynnej pracy na blacie, który w całości tworzy jednolitą „taśmę produkcyjną”.

We wszystkich kuchniach o powierzchni ponad 7 m2 konieczne jest wygospodarowanie miejsca na kącik jadalny. W wąskich kuchniach będzie to barowy stół stały lub ruchomy w postaci klapy odkładanej na ścianę albo fragment blatu zabudowy dolnej bez szafek pod spodem, wykorzystywany jako miejsce do jedzenia itp. W kuchniach większych można zorganizować małą jadalnię ze stołem i wygodnymi miejscami do siedzenia (ławy, stołki lub krzesła) i wreszcie w kuchniach o powierzchni ponad 10 m2 dużą jadalnię-salon, w której obok domowników będą mogli zasiadać przy stole również zaproszeni goście.

Projektując urządzenie kuchni na planie, wykorzystuje się standardowe wielkości mebli – elementy zabudowy dolnej i górnej o szerokości 30, 40, 60, 80 lub 100 cm. Z nich, jak z klocków, układa się na planie rzut zabudowy dolnej wraz z urządzeniami, pozostawiając jedynie wolną przestrzeń komunikacyjną. Podstawę meblowego wyposażenia kuchni mogą stanowić meble gotowe, tzw. segmenty kuchenne, zakupione w sklepie. Oczywiście stosownie do ogólnego, indywidualnego klimatu wnętrza, można zmienić ich wygląd zewnętrzny przez pomalowanie całości na wybrany kolor, oklejenie tapetą lub całkowitą wymianę drzwiczek (np. na fornirowane, listewkowe itp.) oraz wygląd wewnętrzny, wprowadzając dodatkowe półki, druciane pojemniki itp. Typowe segmenty kuchenne mają prawidłowe rozwiązania konstrukcyjne i właściwe wymiary, opracowane według opisanego wyżej systemu modułowego, co sprawia, że można je wykorzystać w każdej kuchni. W odróżnieniu od reszty zabudowy – bardziej sztywnej, laboratoryjnej – kącik jadalny powinien mieć charakter zdecydowanie mieszkalny, o czym należy pamiętać już przy jego aranżacji, projektując np. zawieszone nad stołem półki do ekspozycji talerzy, ozdobnych naczyń, ziół, umieszczając w pobliżu stojący lub wiszący kredens itp.

Brakujące meble „niewymiarowe”, zapełniające wolne przestrzenie po ustawieniu gotowych szafek, częściowa zabudowa wolnej przestrzeni między blatem do pracy a szafkami górnymi, uzupełnienie i urozmaicenie pasa zabudowy górnej oraz wyposażenie kącika jadalnego-zaprojektowanie i zrobienie nietypowego stołu i siedzisk (np. ławy) – to zadania dla majsterkowiczów.