Parapety – element dekoracyjny

Parapety – element dekoracyjny

Parapety wewnętrzne to elementy dekoracyjne oraz ochronne okien. Niekiedy uznaje się je jako element dekoracyjny, który nadaje odpowiedniego aranżu całemu mieszkaniu. Parapety mają dwa zasadnicze zadania: w okresie grzewczym mają oddzielać ciepłe powietrze oddawane przez grzejniki, które są często umieszczane pod oknami, od zimnego, które dostaje się przez okno. Przez cały rok zaś parapety pełnią rolę użytkowo – dekoracyjną. Okna pozbawione windowsills (czyli parapetów) są w pewnym sensie niepełne i czegoś im brakuje. Dlatego w tym artykule poświęcimy trochę czasu na to by przedstawić wam odpowiednie parapety do waszych okien.

W sklepach znaleźć można bogatą ofertę parapetów wewnętrznych. Zanim jednak kupimy którykolwiek zastanówmy się, który ma jakie przeznaczenie:

1. Parapety drewniane – często wykonuje się je z drewna sosnowego, bukowego lub dębowego. Klei się je warstwowo, by w pewnym sensie uniknąć odkształceń. Wierzchnią powierzchnię lakieruje się, chociaż najlepiej wyglądają w świeżej postaci.

2. Parapety postforming – głównym składnikiem jest płyta wiórowa obustronnie oklejona laminatem. Jego wygląd jest zatem w dużej mierze zależny od okleiny. Takie parapety mogą być jednokolorowe, czy też imitować kamień, drewno czy też inne elementy natury. Są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia niż parapety drewniane. Charakterystyczną cechą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne.

3. Parapety HPL – wyrabiane są z płyt drewnopochodnych. Laminat jest tu nie tylko naklejony na płytę ale również z nią spieczony – stąd nazwa parapety laminowane i spiekane. Dzięki takiemu rozwiązaniu laminat nie odklei się po jakimś czasie lub też gdy będzie utrzymywał dłuższy kontakt z wodą. Najlepiej nadaje się do kuchni lub łazienki.

4. Parapety kamienne -najczęściej wykonywane są z kamieni naturalnych, takich jak: piaskowiec, marmur czy też granit. Powierzchnie tych kamieni się szlifuje lub też poleruje. Parapety kamienne mogą mieć różną gęstość, odcienie i ułożenie wzorów jeśli chodzi np. o marmur.

Jest tych parapetów mnóstwo. Przedstawiliśmy wam najbardziej popularne rodzaje, które na co dzień są w największych ilościach sprzedawane w Polsce. Jeżeli chodzi o parapety wewnętrzne, to istotne jest ich stabilne zamocowanie. Kiedy parapet ma wystawać więcej niż 1/3 szerokości blatu, wówczas powinno się go podeprzeć dodatkowymi wspornikami. Optymalnie przyjęło się odstęp parapetu od grzejnika wynoszący około 15 – 20 cm. Nie bagatelizujmy sprawy zakupu i montażu tych elementów okiennych. Pełnią one ważną rolę i uzupełniają dekoracje naszego domu czy mieszkania, w które jakże często zaglądają sąsiedzi i przechodnie.