Otwory okienne w ścianach ocieplanych metodą “lekką-mokrą”

tmp75b-1Montaż płyt termoizolacyjnych przy otworze okiennym w ścianie dwuwarstwowej, ocieplonej metodą lekką-mokrą”

Technologia “lekka-mokra” umożliwia łatwe ocieplenie nadproży i całych ościeży, ponieważ izolacja cieplna łącząc się z ościeżnicami tworzy z warstwy termoizolacyjnej rodzaj węgarka. Rozwiązanie to jest łatwe w wykonaniu i eliminuje mostki cieplne.

Po zamocowaniu płyt izolacji termicznej należy wzmocnić narożniki otworu poprzez naklejenie dodatkowego kawałka siatki zbrojącej 20×35 cm pod kątem 45°. Czynności tej nie można pominąć ze względu na możliwość powstawania rys na wyprawie elewacyjnej, rozwijających się od narożnika.

Naroża zewnętrzne (wypukłe), szczególnie w przypadku otworów drzwiowych, należy wzmocnić profilami ochronnymi. Przycięte pod kątem 45° profile wciska się w warstwę zaprawy klejącej i zaszpachlowuje. Całość następnie przykrywa się siatką zbrojącą z włókna szklanego i szpachluje ponownie. Technologia “lekka-mokra’’ umożliwia montaż stolarki okiennej tak, aby licowała się ze ścianą w stanie surowym. Płyty termoizolacji powinny zachodzić na ościeżnice na 1+2 cm. Zalecana grubość płyt styropianowych wynosi 10 cm, co umożliwia wytworzenie ciepłego węgarka oraz oparcie parapetu zewnętrznego. Parapet zewnętrzny nie może stanowić obciążenia dla termoizolacji poniżej, dlatego wykonywany jest najczęściej z blachy lub z lekkiego profilu tworzywowego. Połączenie zewnętrznej obróbki blacharskiej otworu okiennego z termoizolacją powinno być dodatkowo uszczelnione kitem akrylowym, natomiast połączenie obróbki blacharskiej z ramą okienną kitem kauczukowo-akrylowym.

Do “lekkiej-mokrej” metody ocieplenia ścian zewnętrznych oferowana jest cała gama prefabrykowanych detali architektonicznych do stosowania w obrębie okien:
o    parapety z blachy powlekanej i z tworzyw sztucznych,
o    profile podparapetowe,
o    zworniki okien łukowych,
o    konsole (podparcie parapetów i gzymsów),
o    pilastry itp.

tmp75b-2Wykończenie otworu okiennego w murowanej ścianie dwuwarstwowej, ocieplonej metodą “lekką-mokrą”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *