Łazienka i WC – Aranżacja

lazienkaW większości budynków wielorodzinnych łazienki są na ogół bardzo małe i w dodatku w znacznym stopniu znormalizowane. Powierzchnię łazienek – wynoszącą od 2,5 do 4 m2 – wyznaczają minimalne wymiary podstawowych urządzeń sanitarnych, takich jak wanna, umywalka, muszla klozetowa. W mieszkaniach M1, M2 i M3 łazienki są wspólne z WC, w mieszkaniach większych – WC jest w oddzielnym pomieszczeniu. Projektowanie funkcjonalnego układu sprzętów w łazience w bloku jest więc bardzo ograniczone. Jedynie w starym budownictwie, w domkach jednorodzinnych lub mieszkaniach o bardzo wysokim standardzie spotyka się łazienki duże, często z oknem, które bardziej przypominają pokój kąpielowy, a ich powierzchnia pozwala na zainstalowanie dodatkowych urządzeń sanitarnych, takich jak bidet czy kabina do natrysku, a nawet wstawienie leżanki.
Mając do dyspozycji standardową, małą łazienkę z określonym z góry wyposażeniem, nie należy jednak rezygnować z zaprojektowania indywidualnego jej urządzenia. Wiele można uzyskać przez wybór rodzaju materiałów wykończeniowych ścian i podłogi, sposób obudowy wanny, osłony natrysku, pomysłowe zaprojektowanie suszarki do bielizny czy drobnych mebli w postaci płytkich szafek i półek, a także zabudowanie wnęk i zakamarków.

Decydując się na wykończenie ścian łazienki tapetą wodoodporną, wyłożenie deskami czy płytkami imitującymi glazurę, tzn. materiałami, które nie wymagają obmurowania wanny, przestrzeń pod wanną należy wykorzystać na dodatkową szafkę. Miejsce na kolejną szafkę można wygospodarować przez zainstalowanie tzw. dolnopłuka – zbiornika na wodę spłukującą, usytuowanego bezpośrednio przy muszli klozetowej. Wolna przestrzeń, którą dawniej zajmował wiszący wysoko rezerwuar, daje każdemu majsterkowiczowi duże pole do popisu.

Przy projektowaniu mebli łazienkowych z drewna lub płyt wiórowych nie wolno zapomnieć o ich wodoodpornym wykończeniu (lakier poliuretanowy, pokost lniany + lakier bezbarwny, farby olejne lub emulsyjne). Zabiegów tych nie wymagają elementy plastykowe, metalowe chromowane lub inaczej wykończone antykorozyjnie oraz wykonane ze szkła.

Ważnym elementem wyposażenia łazienki są lustra. Jedno lustro jest konieczne z uwagi na jego użyteczność przy wykonywaniu podstawowych czynności związanych z utrzymaniem higieny (pielęgnacja twarzy, golenie, czesanie itp.), natomiast zastosowanie kilku dużych tafli lustrzanych (np. nad całą wanną) może wpłynąć na optyczne powiększenie łazienki. Poza tym lustra, dobrze współgrają z innymi elementami wykończenia ścian – zarówno z drewnem, tapetą, jak i glazurą czy terakotą. Należy jednak liczyć się z tym, że „lustrzane ściany” zmniejszają poczucie intymności.

Wnętrze łazienki, obok ładu i czystości, powinno się charakteryzować harmonią kolorystyczną i dobrym oświetleniem.