Kompozycje kwiatowe

W pomieszczeniach niskich powinno się ustawiać kwiaty na podłodze, bukiety formować w układzie pionowych linii; w pomieszczeniach wysokich – umieszczać je wysoko na etażerkach, półkach, zawieszone na ścianach. Istotne znaczenie ma również zręczne rozłożenie barw kwiatów. Czerwone bukiety ustawia się w głębi pomieszczenia, a nie w środku – czerwień skraca przestrzeń. Odwrotnie – błękit daje wrażenie poszerzania. W długim pokoju ustawia się duży rozbudowany bukiet na jego końcu, w pomieszczeniach wąskich umieszcza się go przy ścianie, na wprost drzwi. Do ciemnych wnętrz należy wybierać barwy pastelowe i metalowe wazony. Pojemniki metalowe, wypełnione białymi i żółtymi kwiatami, przyciągają wzrok i rozjaśniają najsłabiej oświetlone miejsca wnętrza. Do dużych pomieszczeń powinno się stosować nieliczne, ale duże dekoracje roślinne. W małych wnętrzach korzystniejsze są dwie, trzy kompozycje małe, nawet zminiaturyzowane.
Doskonały efekt daje ustawienie w mieszkaniu kompozycji bliźniaczych. Do takich dekoracji nadają się płaskie, niezbyt wąskie powierzchnie – góra kominka, komoda, duży stół.
We wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych można zwiększyć efekt eksponowanych roślin przez umieszczenie ich w pobliżu luster. Lustra powinny znajdować się obok roślin lub naprzeciwko, zawsze tak, by część rośliny odbijała się w tafli. Niecelowe jest stawianie roślin na tle lustra. Korzystne jest też ustawianie roślin pod lustrem tak, by częściowo do niego „zaglądały”.