Komfort korzystania z łazienki, wyposażenie łazienek i ich ergonomia

Komfort korzystania z łazienki, wyposażenie łazienek i ich ergonomia

Wyposażenie łazienek potrafi być problematyczne. Wnętrze to pragniemy urządzić raz, a dobrze, tak aby nie było potrzeby przeprowadzania długotrwałych remontów. Łazienka głównie powinna być funkcjonalna, zapewnienie komfortu jej używania to najistotniejsza kwestia. Określone wytyczne pozwalające wystrzec się błędów w rozmieszczeniu standardowych sprzętów zapewniają nam gwarancję urządzenia wnętrza komfortowego, już na etapie projektu.
Wyposażenie łazienek to głównie standardowe sprzęty takie jak toaleta, wanna czy kabina prysznicowa a także umywalka. Wytyczne pozwalają nam na określenie ile miejsca musimy przeznaczyć, nie tylko na ich zamontowanie, ale przede wszystkim komfortowe używanie.

Miejsce pozwalające na wygodne korzystanie z wanny lubnatrysku to powierzchnia minimum 70 centymetrów szerokości oraz 90 cm na wprost. Taka ilość miejsca pozwala nam swobodnie rozebrać się czy wytrzeć po kąpieli.

Umywalka , która będzie używana nie tylko do odświeżenia dłoni po wyjściu z toalety, musi mieć zapewnione dość specyficzne umiejscowienie. Aby odświeżyć się w ciągu dnia, twarz czy zamoczyć pranie, potrzebujemy sporo przestrzeni. Minimalna szerokość to 65 cm, jednakże długość nie może być mniejsza niż metr. Miejmy na uwadze, że ze zlewu będą korzystać także najmłodsi bądź osoby starsze, a oni mogą potrzebować przy tym pomocy, z tego powodu ten metr to istne minimum.

Komfortowe używanie muszli klozetowej wymaga, by była ona umieszczona minimum 15 cm od ściany, tak aby nie zahaczać o nią łokciem. Natomiast pole w obrębie jakiego znajduje się toaleta to wymagane 85 na 80 cm.

Wyposażenie łazienek to dość konkretny dział ergonomii, jednakże przedstawionych tutaj wytycznych warto przestrzegać. Nie ma nic bardziej uprzykrzającego życie niż codziennie niewygodne używanie swojej łazienki. Ograniczenia powierzchniowe jakie najczęściej narzucane są nam poprzez powierzchnię mieszkania sprawiają, że wyposażenie łazienek z uwzględnieniem wszystkich zaleceń staje się niemożliwe. Pamiętajmy, że te przestrzenie mogą na siebie nachodzić, jednakże wybierając układ sprzętów zwróćmy uwagę czy wszystkie zostaną zachowane.