Sława rodząca się opromienia budowle współczesne, nowo wzniesione lub powstające dopiero na naszych oczach. Tak na firmamencie architektury rozbłysły budowle gwiazdy: kaplica w Ronchamp, Pałac Prezydencki nazwany Jutrzenką oraz gmachy Sądu Najwyższego i Parlamentu w Brasilii, gmach Sekretariatu ONZ w Nowym Jorku, gmach UNESCO w Paryżu, wieża telewizyjna w Berlinie czy wspaniałe olimpijskie obiekty sportowe w Monachium. Wspomnianym już prekolumbijskim budowlom Meksyku można by również przypisać sławę rodzącą się, powstającą dopiero dziś. gdyż nie znamy recepcji tych dzieł do XV wieku.
Najsławniejsze spośród sławnych budowli cieszą się sławą nieśmiertelną (tak można przynajmniej do tej pory o nich mówić), wiecznotrwałą. Piramidy w Giza, Partenon, Koloseum, Wielki Mur Chiński przetrwały próbę czasu, były i pozostają sławne, na ustach wszystkich. Czy sprawiły to ich doskonałość architektoniczna, fascynujący pierwiastek historii i legendy, czy wszystkie atuty łącznie – trudno jednoznacznie orzec. Trudno też przewidzieć, czy sława ta przetrwa dalsze stulecia, czy i które z budowli zarówno dawnych, jak współczesnych, przejdą kolejne próby czasu, oprą się zapomnieniu.
Współczesna nauka, troska ludzi, państw i organizacji o zabytki architektury przyczyniają się walnie do podtrzymywania, a nawet pomnażania sławy budowli. Restauracja obiektów, zamienianie ich na muzea lub siedziby innych instytucji kulturalnych i naukowych jest właściwą i słuszną formą utrwalania dóbr kultury, pomników przeszłości. Jednocześnie są to formy utrwalania sławy budowli, przy tym formy bardzo rentowne, opłacalne także pod względem ekonomicznym. Sławne obiekty architektury stają się ośrodkami i głównymi celami międzynarodowej turystyki. Turystyka zaś, zwiedzanie tych obiektów, to zarazem najpowszechniejszy przejaw ich adoracji, czci oddawanej im przez ludzi.
O sławie budowli można by zapewne mówić jeszcze więcej, inaczej, barwniej. Jak o każdej sławie. Może jednak i ta garść spostrzeżeń, jak na wprowadzenie dostatecznie obfita, pozwoli z przyjemnością i zaintrygowaniem spojrzeć na ilustracje stu wybranek spośród słynnych budowli, a przy okazji odświeżyć najciekawsze o nich informacje, opowieści, legendy.