Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika

Cudowny trawnik marzy się chyba każdemu z nas. Marzenia niekiedy się spełniają. By trawnik był piękny i równy musimy zadbać o niego już na samym początku, czyli od prawidłowego założenia. W artykule przedstawimy wam jak należy postępować, by w sposób odpowiedni założyć swój własny trawnik.

Pierwszym ważnym czynnikiem jest teren, na którym chcemy założyć trawnik. Musimy dokładnie uprzątnąć go z chwastów, a także jeśli jest to teren o licznych wybojach, wyrównać jego powierzchnię w miarę możliwości. W następnej kolejności musimy przekopać szpadlem ziemię około dwóch lub nawet trzech razy i usunąć wszystkie korzenie chwastów, a także gruz i różne kamienie. Kolejny krok to wymieszanie ziemi z nawozem lub z kompostem. Proponuje się aby używać raczej kompostu, gdyż niektóre nawozy nie sprawdzają się w swoim działaniu. W następnej kolejności znów wyrównujemy ziemię i ubijamy ją jak najlepiej. Teraz wystarczy kupić nasiona trawy i posiać na przygotowanym przez nas gruncie. Należy szczególnie uważać jeśli prowadzimy gospodarstwo domowe, a po naszym podwórku lubią krzątać się np. kury, które mogą wydziobać nasiona zanim te zdążą wykiełkować.

Za najlepszą porę na zakładanie trawników uważa się okres trwający od połowy kwietnia do końca maja. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu w tych terminach, bądź też nie wyrobimy się z innymi pracami, wówczas zakładanie trawnika możemy przesunąć na koniec sierpnia lub też początek września. Latem odradza się siania trawy, albowiem są niekiedy zbyt wysokie temperatury i trzeba bardzo uważać, by trawa nam nie przeschła. W okresie letnim pamiętajmy aby regularnie podlewać nasz trawnik.

Zakładając trawnik z wykorzystaniem tych kilku przydatnych kroków pierwsze efekty zobaczymy już po jednym sezonie. Jeśli nasza gleba jest mało urodzajna musimy postarać się o zapewnienie trawnikowi jak najlepszego podłoża poprzez nawożenie. Zobaczymy z czasem, że nawet na jałowej ziemi trawa może sprawić wielką radość i dodatkowo udekorować nasz ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *