Ściany trójwarstwowe (szczelinowe)

tmpdf2a-4Zalety:
Technologia bardzo solidna i trwała, powszechnie znana i stosowana w Polsce.
Układ warstw w ścianie szczelinowej jest korzystny z punktu widzenia fizyki budowli i tworzy dobry mikroklimat wnętrza. Ściana nośna akumuluje ciepło, które dzięki ociepleniu od strony zimnej jest oddawane z powrotem do wnętrza. Jednocześnie szczelina z termoizolacją i ceglana ścianka osłonowa nie zakłócają dyfuzji pary wodnej.
Technologia wymagająca minimalnych nakładów na remonty w fazie eksploatacji, porównywalna pod tym względem do pełnych ścian murowanych w starych budynkach.
Ściana osłonowa wykonana z klinkierowej cegły licowej jest rozwiązaniem umożliwiającym wykorzystanie całego asortymentu cegieł, płytek i kształtek w różnych odcieniach. Klinkier na elewacji jest jednym z najtrwalszych materiałów, ustępującym jedynie elewacjom kamiennym.

Wady:
Energo- i materiałochłonna ścianka osłonowa służy jedynie osłonięciu termoizolacji – alternatywą zawsze pozostają technologie lekkie – tańsze i szybsze w wykonaniu.
W budynkach wielokondygnacyjnych ściana osłonowa powinna być stężana z wieńcami ścian konstrukcyjnych -jest to detal skomplikowany technicznie, który zwiększa koszt technologii i ryzyko błędów wykonawczych.
Skomplikowane rozwiązania detali pozwalające zachować ciągłość termoizolacji w takich miejscach jak przyziemie budynku, wspornikowe płyty balkonów, wykusze, itp. Nagminne błędy wykonawcze polegające m.in. na wadliwym wykonywaniu nadproży, braku otworów wentylujących szczelinę, braku izolacji przeciwwilgociowych w nadprożach, itp. Skomplikowane rozwiązania cokołu budynku – nie należy sprowadzać ściany osłonowej do poziomu ław fundamentowych, bo jest narażona na zgniecenie pod naporem ziemi zasypowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *